Albania dołącza do państw uczestniczących w Eurowizji Junior 2019!

Wszyscy chcemy, aby w nadchodzącym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który odbędzie się w Gliwicach, wzięło udział jak najwięcej państw. Możemy się zatem podzielić z Wami dobrą wiadomością, ponieważ do krajów uczestniczących dołącza Albania! Jaka jest jej historia na Eurowizji Junior i w jaki sposób wybierze swojego reprezentanta?

Historia Albanii na Eurowizji Junior

Kraj ten do tej pory brał udział w konkursie 5 razy. Ich pierwszy start przypada na rok 2012, a zaszczyt reprezentowania ojczyzny przypadł wokalistce o imieniu Igzidora Gjeta. Wykonała ona piosenkę “Kam një këngë vetëm për ju“, która zajęła ostatecznie 12 miejsce z dorobkiem 35 punktów. W latach 2013-14 Albania nie miała swojego reprezentanta na konkursie. Do rywalizacji powrócili w roku 2015. Reprezentująca wtedy swój kraj Mishela Rapo z utworem “Dambaje” osiągnęła najwyższy wynik w historii startów tego państwa na Eurowizji Junior. Uzbierała 93 punkty, co pozwoliło uplasować się na 5 pozycji.  W latach 2016-17 Albania zajmowała miejsce 13. W 2016 roku na eurowizyjnej scenie stanęła Klesta Qehaja z “Besoj” (38 punktów), a w 2017 Ana Kodra z piosenką “Don’t Touch My Tree” (67 punktów). Ostatnia reprezentantka tego kraju, czyli Efi Gijka z kompozycją “Barbie” zajęła w Mińsku 17 miejsce z 44 punktami na koncie, co dało najgorszy w historii wynik tego państwa w konkursie.

Kto pojedzie do Gliwic i jak będzie wybrany?

Albański nadawca RTSH potwierdził, że kraj ponownie będzie uczestniczył w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Jak wybiorą swojego reprezentanta? Ten format jest już nam znany, ponieważ funkcjonuje on w Albanii od 2017 roku. Mowa o Junior Fest, który wyłaniał reprezentantów tego państwa przez ostatnie 2 lata. Od 2 do 4 września chętni będą mogli wysłać swoje propozycje do nadawcy. Całe wydarzenie odbędzie się w Tiranie, daty jeszcze nie znamy. Czy ten stosunkowo niewielki kraj będzie miał szanse odnieść w tym roku sukces? Z pewnością będziemy mieli okazję się o tym przekonać!

Czekamy na Wasze opinie o Albanii na Eurowizji Junior!

źródło: wikipedia.com/instagram: @eurovisionalbania

Dodaj komentarz