Kolejny kraj rozpoczyna poszukiwania swojego reprezentanta na tegoroczną Eurowizję Junior, która odbędzie się w Gliwicach. Mowa o Białorusi. Czego możemy spodziewać się po naszych wschodnich sąsiadach?

Historia Białorusi na Eurowizji Junior

Kraj ten jest wytrwałym zawodnikiem. Od 2003 roku, czyli od pierwszej edycji konkursu, zawsze możemy usłyszeć białoruskiego reprezentanta. Nasi sąsiedzi uplasowali się w TOP 3 pięć razy, a składają się na to dwa zwycięstwa, jedno drugie miejsce i dwa trzecie miejsca. Lata 2005-2007 były dla Białorusinów bardzo owocne. W 2005 roku Ksienija Sitnik wywalczyła dla swojego kraju pierwsze, historyczne zwycięstwo. Wszystko za sprawą piosenki “My Vmeste” i uzyskanych 149 punktów. Rok później drugie miejsce zajął Andrej Kuniec z utworem “Novyi Den”. Chłopak uzyskał 129 punktów i przegrał tylko z reprezentantkami Rosji. Kolejna edycja przyniosła temu państwu kolejne zwycięstwo, które wyśpiewał Alaksiej Żyhałkowicz. Wokalista zaprezentował kompozycję “S druzyami” i zdobywając 137 punktów, przyniósł swojemu kraju wiele radości. Lata 2011 i 2013 to konkursy, gdzie Białoruś kończyła rywalizację na 3 miejscu. W 2011 roku reprezentantką była Lidzija Zabłockaja z piosenką “Angely Dobra” (99 punktów), a w 2013 o jak najlepszy wynik walczyła Iłla Wołkau z “Poj so mnoj” (108 punktów). Najgorszym białoruskim wynikiem jest 14 miejsce w 2004 roku.

Jak będzie przebiegał wybór reprezentanta?

W ubiegły poniedziałek białoruski nadawca otworzył zgłoszenia dla chętnych w wieku od 9 do 14 lat, którzy zawalczą o prawo reprezentowania Białorusi na 17. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Kandydaci mają czas do 15 sierpnia. Wybór wokalisty, który zaśpiewa na eurowizyjnej scenie będzie przebiegał tak samo, jak rok temu. Czeka nas show na żywo, a zwycięzca zostanie wybrany przez jury oraz widzów. Finału powinniśmy spodziewać się nie później niż 27 września. Kto będzie miał okazję pojechać do Polski i powalczyć o zwycięstwo? Już nie możemy się doczekać, by to usłyszeć!

Rok temu Białoruś reprezentował Daniel Yastremski. Ze swoją piosenką “Time” zajął 11 miejsce.

źrodło: tvr.by, eurovoix.com

Dodaj komentarz