Kraj ten wystąpił w pierwszej edycji konkursu i od razu swoją rywalizację zakończył zwycięstwem. Dlaczego zatem Chorwacja wycofała się z konkursu i nie zamierza na niego powrócić?

Historia Chorwacji na Eurowizji Junior

Swój pierwszy start na konkursie Chorwacja zaliczyła w roku 2003, czyli na pierwszej Eurowizji Junior w historii. Debiut zakończył się bardzo dobrze, ponieważ reprezentant tego państwa, Dino Jelusić z piosenką “Ti Si Moja Prva Ljubav” zwyciężył z dorobkiem 134 punktów. Rok później Nina Turković zajęła 3 miejsce prezentując utwór “Hej Mali”. Uzyskała 126 punktów. Lorena Jelusić, która reprezentowała Chorwację w roku 2005 z utworem “Rock Baby” uplasowała się na 12 miejscu (34 punkty), natomiast Mateo Đido śpiewając rok później kompozycję “Lea” wywalczył dla swojej ojczyzny 10 miejsce (5o punktów). W latach 2007-2013 kraj ten nie miał swojego reprezentanta w konkursie ze względu na koszta i trudności w transmisji konkursu. Po tej przerwie do rywalizacji powrócił tylko raz-w roku 2014. Wokalistka Josie z piosenką “Game Over” zajęła 16 miejsce, zdobywając 13 punktów. Od 2015 roku państwo nie bierze udziału w konkursie.

Co jest powodem?

Portal Eurofestivales dowiedział się, że głównym problemem ponownie są koszta konkursu. Nadawca twierdzi, że nie może sobie obecnie pozwolić na udział w Eurowizji Junior, gdyż wyznaczony na to budżet stanowi spory kłopot. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś ponownie ujrzymy reprezentanta Chorwacji na eurowizyjnej scenie dla dzieci!

A co Wy myślicie na temat tego kraju na Eurowizji Junior? Która z konkursowych propozycji najbardziej przypadła Wam do gustu?

źródło: Eurofestivales, wikipedia.pl

Dodaj komentarz