Obecność Macedonii Północnej na Eurowizji Junior w Gliwicach z pewnością cieszy wielu fanów. Dzisiaj macedoński nadawca MRT rozpoczął poszukiwania reprezentanta. Jakim sposobem się posłużą i jak Macedonia Północna radziła sobie do tej pory w konkursie?

Klątwa 12 miejsc…

Macedonia Północna zadebiutowała w konkursie w 2003 roku. Jak do tej pory, reprezentanta tego kraju zabrakło w rywalizacji dwa razy: w roku 2012 oraz 2014. Nie sposób zauważyć, że liczba “12” towarzyszy Macedonii na Eurowizji Junior bardzo często. Nie chodzi tu nawet o przyznawane najwyższe noty, a o zajmowane miejsca. Spośród 14 startów aż 8 z nich zakończyło się 12 miejscem! Od ostatnich 3 lat państwo te nie może osiągnąć wyższej lokaty niż wymienione miejsce, chociaż według wielu fanów piosenki prezentowane przez Macedonię Północną powinny zakończyć rywalizację na lepszych pozycjach. Skoro mowa o tych miejscach na samej górze lewej strony tabeli warto przytoczyć największe sukcesy tego kraju na Eurowizji Junior. Lata 2007-2008 przyniosły 5 miejsce, co jest najwyższym miejscem Macedonii na JESC w historii ich startów. Rosica Kulakowa i Dimitar Stojmenowski z utworem “Ding Ding Dong” uzyskali 111 punktów, natomiast rok później Bobi Andonow śpiewając “Prati mi SMS” zdobył 93 punkty. Jeśli chodzi o najgorsze rezultaty, wymienić możemy 3 edycje konkursu: są to ostanie miejsca w roku 2006 (15 miejsce), 2013 (12 miejsce) i 2015 (17 miejsce). Rok temu reprezentantką Macedonii Północnej była doceniona przez wielu fanów Marija Spasowska z piosenką “Doma” (12 miejsce i 99 punktów).

Jak wybiorą tym razem?

Macedoński nadawca rozpoczął dziś poszukiwania swojego reprezentanta do Gliwic. Dzieci w wieku od 9 do 14 lat mogą wysyłać swoje zgłoszenia do 4 lipca. Należy się spodziewać, że po tym, reprezentant oraz utwór zostanie wybrany wewnętrznie. Nie możemy się już doczekać, aby usłyszeć konkursową piosenkę i trzymamy kciuki za dobry wybór!

A co Wy myślicie na temat Macedonii Północnej na Junior Eurowizji?

źródło: twitter (@esc_macedonia)

 

Dodaj komentarz